"Proč odchováváme červené tygry??"

    V prosinci loňského roku byla nakryta Colorka z Debry (Ennunka, Enna, Enny, Eňa), opět Winnifredem Trias. Je to osvědčené opakované spojení. Mnozí mohou namítat, že krýt černou tygrovanou fenku červeným psem, který má oba rodiče červené a tudíž je tu záruka, že štěňata budou pouze červená, nebo červená tygrovaná, je zbytečné. Protože červení tygři v dospělosti ani jako "tygři" nevypadají i když geneticky jimi jsou. Pokud se narodí štěňata červená, je to ideální...tygrování se nezdědilo a tak ho potomek z tohoto spojení nemůže předávat dál. Pak tu jsou štěňata červená tygrovaná, u nich musí budoucí majitel dbát na to, aby takovéto štěně nekryl tygrovanám psem! Šlo by o nežádoucí spojení a jako takové je i proti pravidlům chovu v ČR. (v USA se takto jezevčíci běžně odchovávají...doporučuji přečíst článek o Dědičnosti zbarvení u tygrovaných jezevčíků na stránkách Zdeňky Veselé na Dlouhém norníkovi...)

Proč tedy kryji Colorku červeným psem, když z tohoto spojení červení tygři v dospělosti ani jako tygři nevypadají??
Jde o to, že Colorka má rozšířené pálení na hlavě a pravděpodobně by toto předávala dál i na své potomstvo. Pokud by se nakryla černým psem s pálením, byla by tu štěňata černá a černá tygrovaná. U tygrů "maska" není sice tak výrazná, ale u černého psa to není zrovna žádoucí. Není to vylučující vada, ale nevypadá to hezky. Samozřejmě, je to jenom teorie, stejně tak by se po nakrytí černým psem s dokonalým pálením mohla narodit štěňata s také dokonalým pálením.....ale toto není jediný důvod, proč jsem kryla červeným psem.
Byl to první důvod u prvního krytí Colorky Winnifredem. Hlavní důvod je ten, že od krycího psa očekáváme přinejměnším zlepšení exteriéru u budoucích štěňat, pokud matka není zrovna interšampionka :-) Colorka má průměrnou hlavu i exteriér (což na druhou stranu dokonale vyvažuje její vyrovnaná povaha a výborné lovecké vlohy), takže jsem hledala psa červeného, s perfektním exteriérem a mimořádně ušlechtilou hlavou, plnochrupého (Colorka je také plnochrupá ) a v neposlední řadě plemeníka, který toto dokáže předávat potomstvu.
.....nemusela jsem chodit daleko!

Jediný, kdo připadal v úvahu byl právě Winnifred Trias chovatelky a majitelky Daniely Novákové. Nesporným faktem je, že jeho potomci se vyznačují mimořádně ušlechtilou hlavou, výborným osrstěním a perfektní kostrou. Jeho úspěšná štěňata jsou často i po trpasličích matkách králičí: Vícenásobný šampion, CACIB, BOB a BOG, Bundesjugendsieger, PRINC RYAN Piccolo Gitano (trpasličí) chovný, Champ. CACIB, BOB, Klubová vítězka PRINCESS IMAN Piccolo Gitano (králičí) chovná, AGLAIA Lido Bohemia výborná (trpasličí), mnohonásobný šampion a CACIB, BOB, BOG Šampión šampiónů DINGO z Debry (králičí nejkrásnější pes klubové výstavy 2002 a speciální výstavy na Slovensku 2002), Slovenský junior šampion, BOB BEA Cassovia Efekt (trpasličí), CAC BUGI Cassovia Effekt (trpasličí), CAJC, CAC SÁRA z Anenského dvora (trpasličí), CAC trpasličí BEKI Cassovia Efekt, nejlepší dorostenec speciální výstavy a nejlepší mladá fena výstavy 2003, 4x CAJC, res.CACIB, Vítěz mladých Polska, norník DORIS z Ostrožských jezer (králičí)která je členem naší "smečky", Junior Champion, CACIB, BOB, Evropský vítěz mladých 2003 DASTY z Ostrožských jezer (králičí) a Junior Champion, CACIB, BOB, BOG, Evropský vítěz mladých 2003 DANNY z Ostrožských jezer (trpasličí), CAJC a CAC AGATON Eupatrid (trpasličí), CAJC AZUZI Eupatrid.

Ve spojení s Colorkou již dvakrát předvedl, jak dovede své přednosti předávat na své potomstvo, nejvíce je to patrné na hlavách. U Be Happy je to přímo "zázrak", mohu-li to tak říci. (viz foto)

Be Happy


Proto si myslím, že Winnifred je pro Colorku ten pravý...

Někdo může namítnout, že stejně tak může být ten "pravý" i jiný pes, ale já o jiném nevím, nebo mne natolik neoslovil ať už pro světlé oko a ne zrovna perfektní hlavu i když s výborným osrstěním a dobrou mechanikou pohybu, nebo zkrátka jen proto, že nemá takovou povahu, jakou bych si představovala a nebo mu jenom chybí nějaký zoubek a na plnochrupou fenku, která krom své plnochruposti, výborné povahy a loveckých vloh nemá mnoho mimořádných předností a spíše se řadí mezi standardní fenky co se exteriéru týče, kterých je u nás v chovu většina, je potom spíše nevhodné tímto plemeníkem Colorku nakrýt.

Tak proč nevzít to, co máme osvědčené a nevyužít toho, čím je pro nás přínosem?? :-)

zpět